Lyžiarsky paradox

Autor: Eva Bartošová | 5.7.2012 o 19:14 | (upravené 5.7.2012 o 19:51) Karma článku: 1,99 | Prečítané:  314x

Zistila som, že existuje lyžiarsky paradox. Lyžiarsky paradox je to, že dobrý vyzerá zle a tí zlí to prežijú a vyzerajú dobre. Je to aj paradox použiteľný na niekoho slušného medzi neslušnými a podobne. Tento paradox môže spôsobiť, že dobrý lyžiar sa môže šmyknúť a spadnúť.

Lyžiarsky paradox


Zistila som, že existuje lyžiarsky paradox. Lyžiarsky paradox je to, že dobrý vyzerá zle a tí zlí to prežijú a vyzerajú dobre. Je to aj paradox použiteľný na niekoho slušného medzi neslušnými a podobne. Tento paradox môže spôsobiť, že dobrý lyžiar sa môže šmyknúť a spadnúť.

Od malička asi odkedy viem chodiť, viem aj lyžovať a bola som medzi najlepšími lyžiarmi a už ako dieťatko som zjazdovo lyžovala na Donovaloch. Bola som dokonca na jednom lyžiarskom tréningu v lete, kde sa robili len kačáky. A viem vynikajúco lyžovať. Preto som zistila, že existuje lyžiarsky paradox.

Existuje jeden vlek, kde som sa raz vybrala lyžovať. Je to krátka a dosť strmá dráha. Na konci toho, kde sa má brzdiť je bubon a ten bol zľadovatelý, asi od predošlého státia ľudí na ňom na strede zjazdovky. Ľudia stoja v strede zjazdovky tak, že stoja v rade a nedávajú šancu tomu dobrému, aby sa rozbehol. Dobrý lyžiar potrebuje priestor na spomalenie, priestor na brzdenie a mal by vedieť odhadnúť aký je sneh. Dobrý lyžiar ide rýchlo a vie sa rozbehnúť, preto potrebuje brzdiť. Keď sa odrazí, tak ide veľmi rýchlo a preto potrebuje priestor na brzdenie, a snáď určite si chce zalyžovať, tak aj priestor na samotné lyžovanie. Ľudia môžu stáť na opačný smer, prísť k vleku, ktorý ide len hore kopcom avšak rovina alebo časť kopca, kde sa dá ísť bežkovať na zjazdovkách je nevyužitá a mohla byť použitá na brzdenie a časť na lyžovanie. Ľudia blokujú teda túto celú časť a brzdí sa na najšikmejšom mieste kopca, zároveň sneh je pokazený od ich státia a nepotrebujú brzdiť, lebo sa nerozbehli, lebo slabo lyžujú.

Lyžiarsky paradox je umelé skrátenie lyžiarskej plochy v strede zjazdový, keď vám tam stoja ľudia a vy máte zabrzdiť vo veľkej rýchlosti a jedine vy ste sa rozbehli, lebo tí horší lyžiari o triedu nevedia rýchlo lyžovať a nepotrebujú brzdiť takmer vôbec. Tým pádom dobrý lyžiar si nezalyžuje a vyzerá ako zlý, lebo sa chudák trápi na malej ploche a zľadovatelej od státia ľudí v jazdnej dráhe a trápi sa  s brzdením, ktoré je nevhodné. Toto by mal dobrý lyžiar poznať a vyhnúť sa lyžovaniu s horšími, ktorý nestoja ako majú v rade rovnobežne s vlekom alebo na vedľajšom priestore, ale stoja rovno v zjazdovke a to na strmej časti. Zjazdovka je ukončená strmo a bubnom, kde je zľadovatelý sneh asi od státia ľudí, čo tam asi predtým stáli.

Toto isté nastáva ak príde slušný človek medzi neslušných ľudí a nechce počúvať a vidieť ich neslušné správanie. Tak trpí. To je podobný paradox. Že on tam nevydrží a tým pádom je zdravý. A jeho štvú, ale tí zlí medzi sebou vydržia, im nič nevadí, im sa všetko zdá v poriadku, sú na to stavaní. Podobný efekt má aj pobyt zdravého človeka medzi bláznami, alebo inak narušenými ľuďmi. To isté robil aj Ježiš v chráme, že poprevracal stoly, že je to dom modlitby a že nemajú kupčiť v ňom.

A tak tento istý systém je všade, kde sa niečo trie, kde niečo nie je v poriadku napríklad aj na väčšine alebo skupine ľudí, prípadne skupine, čo niečo chce dosiahnuť nerozumiac ničomu a podobne. A to je niekedy ťažko rozlíšiteľné a môže to zviesť aj normálnejších ľudí k takej skupine a potom môžu utŕžiť úraz ako na tomto lyžiarskom paradoxe ak toto nerozpoznajú včas. Tento lyžiarsky paradox má aj pekné a zaujímavé pokračovanie v mojich teóriách, avšak zatiaľ si to nechám pre seba a zopár ľudí, čo ho čítali.

Je to podobenstvo, ktoré je v praxi aplikovateľné nielen na to pokračovanie, ktoré je podobenstvo, ale aj na veľa rôznych prípadov zo života, na ktorých si ľudia zlomia prílišný idealizmus, psychiku alebo lyžiari si môžu zlomiť nohu, ba dokonca sa zabiť. A tak sa mi zdá tento lyžiarsky paradox dôležitý. Tento lyžiarsky paradox je tak dobrá múdrosť pre tých, ktorí nevedia rozpoznať rôzne nebezpečenstvá. Takýto dobrý lyžiar len brzdí na krátkom svahu, nielen krátkom, ale skrátenom svahu na ňom stojacimi ľuďmi a keď sa len rozbehne už brzdí, lebo ide rýchlo a je rýchlo nie dole, ale v polovici kopca. A tak má skrátenú rozkoš z lyžovania a môže prísť k úrazu ak v tej rýchlosti nezabrzdí na rozdiel od tých, ktorí brzdiť vlastne nemusia, lebo sa nerozbehli. Takto brzdí človek aj inde a to psychicky a keď mu to nedovolia tak nemá inú šancu, len odísť. A toto vyzerá pre laika prevrátene, že ten dobrý je zlý a zlý je dobrý. Tak toto bol lyžiarsky paradox.

Ak ste šéfom kolektívu tak rozpoznajte tento paradox a keď zakladáte firmu alebo niečo iné, klub, rozmýšľajte, ako to dopadne. Či bude lynčovanie, šikana, alebo založíte svoj život na niečom slušnom a milom a prosperujúcom, ako vyberiete ľudí a podľa čoho ich budete vyraďovať ako sa dnes vyraďujú, či dobrých alebo zlých a či to bude hraničiť s dobrou povesťou, zákonom a podobne. Preto by mali ľudia poznať lyžiarsky paradox. Tento paradox zrovna v školách, ktoré som ja študovala nefungoval, tak bolo dosť spravodlivosti, myslím tým strednú a základnú školu, a fakt tam bolo dosť spravodlivosti na to, aby dobrý človek v pohode fungoval a ľudia ozdravievali, nie ochorievali. Tento paradox je aplikovateľný na každý šport, aj na šach, lebo hlavne v šachu ide o psychiku a zasa v športe o možnosti, tak oboje je aplikovateľné na všetky športy, priestory, kluby, ihriská a pravidlá medziľudského správania sa a na psychickú, fyzickú, morálnu a priestorovú vec športu ako takého.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?