Vitrálové obrázky inšpirované Dómom Sv. Martina

Autor: Eva Bartošová | 12.6.2012 o 21:18 | (upravené 12.6.2012 o 22:46) Karma článku: 2,96 | Prečítané:  333x

Vždy keď idem do Dómu Sv. Martina obdivujem tam vitrály v oknách. Z týchto vitrálov som začala vlastne len tak navrhovať vitrály alebo jednoducho sa dať inšpirovať vitrálom. Niektoré z nich, staršie sú maľované anilínovými vodovými farbami a novšie, maľované po 1.6.2012 sú maľované rôznymi druhmi špeciálnych aj obyčajných vodových farieb. Tak som si atmosféru Dómu Sv. Martina priniesla vždy domov a kreslila a maľovala tieto obrázky.

Vitrálové obrázky inšpirované Dómom Sv. Martina

Vždy keď idem do Dómu Sv. Martina obdivujem tam vitrály v oknách. Z týchto vitrálov som začala vlastne len tak navrhovať vitrály alebo jednoducho sa dať inšpirovať vitrálom. Niektoré z nich, staršie sú maľované anilínovými vodovými farbami a novšie, maľované po 1.6.2012 sú maľované rôznymi druhmi špeciálnych aj obyčajných vodových farieb. Tak som si atmosféru Dómu Sv. Martina priniesla vždy domov a kreslila a maľovala tieto obrázky. Myslím, že sa mi celkom podarili a majú už úspech.

Neišlo o vážnejší návrh vitrálu, hoci dnes sa používa taký, ktorý ja v kostole skritizujem, nemyslím tým na Slovensku, dokonca som si hovorila, že tam kôli tomu nepôjdem, ale asi mám na taký vitrál pozerať ako na fľaškové sklo a neporovnávať ho s majstrovským vitrálom. Mňa by naštval taký, keď viem o kostoloch, kde je krásny a robený v dnešnej dobe, majstrovský. Kde sa používa aj vitrál podobný môjmu alebo na tej istej úrovni a toho istého smeru. Tento vitrál nie je vážnym návrhom, ale len náladou vážneho návrhu, je to akýsi prednávrh. Nerysovaný, ale umelecký, tak ako to práveže má byť a dokonca určite možný po iných dielach, čo som videla, že existujú v starých kostoloch, do ktorých sa vôbec nehodia, v iných krajinách, diela to nehodiace sa k historickosti starého kostola. Ktoré ja idem chápať ako fľaškové sklo, inak by som to neporovnávala s majstrovským dielom. A v ďalších krajinách zasa v moderných kostoloch nových také čo sa hodia aj do toho starého, majstrovské diela, ktoré z modernej stavby urobia majstrovské dielo, moderné a veľmi majstrovské. Tak, dnes robia rôzne vitrály, ktoré sa nie všade možno hodia a toto je len taký prednávrh, čo môže skôr potešiť oko, srdce a dušu, dekorovať niečo napríklad stránku alebo ozdobiť knihu. Ide jednoducho o inšpiráciu vitrálmi z Dómu Sv. Martina. Tieto vitrály sa výborne hodia na meditáciu. A tak som tušom a vodovkami vyčarila tieto obrázky. Pred týmito obrázkami som robila rovnakým štýlom aj vážnejšie diela, realistické, ale aj rozprávky a tak sa mi to zdá ako niečo medzi vitrálom a rozprávkou. A ten nájdený štýl mi tu už zostal i v tomto roku a snáď ho budem aj postupne šľachtiť, závisí, koľko času a oddychu budem mať medzi dielami, keďže prednostne sa sústreďujem aj na iné. A dajú sa použiť aj na vitrál aj takéto. A tak ja som za takéto umenie, čo pozabáva a pozabáva ma každé umenie, ale toto trošku inak. A aj mi to naozaj pripomína rozprávku. Tí svätci žili a do knižky pre deti by sa tiež hodili, keby bola o týchto svätých. Iný druh kresby, podobný môjmu vitrálu, prípadne vitrálu vôbec, bol použitý aj v kreslenej rozprávke Kráska a zviera, ktorú som pozerávala v portugalčine a nedávno ju odvysielali myslím aj u nás. Bol tam len na začiatku rozprávky, keď bola počuť reč rozprávača a a zobrazené boli príbehy z rozprávky ako úvod, najprv začínal les a zámok, nie vitrál a neskôr príbehy vitrálom podobnému štýlu a neskôr kreslená rozprávka, muzikál. Túto krásnu rozprávku možno nájsť na internete. Je to veľmi krásna rozprávka a mne sa páči aj tá portugalčina. A tak som pozerala všetky kreslené rozprávky v portugalčine aké sa dali veľa krát, ktoré sú dostupné v rôznych jazykoch, niektoré myslím preto, lebo sú Walt Disney (http://youtu.be/S80h0VsCgow). Prípadne sa dajú moje obrázky maľovať ako trompe l'oeil na stenu namiesto okna vitráloveho aj celé aj s oknom, tak, že sa niekto pomýli a bude si myslieť, že tam to okno je. Tu ide o prednávrh, výskum prvkov, výskum farieb, výskum štýlu a podobne.

 

Staršie obrázky kreslené v iných rokoch:

vitraladamaeva.jpg

 

vitralgabriel.jpg

 

vitraljezis.jpg

 

vitralmaria.jpg

 

vitralmartin.jpg

 

vitralmikulas.jpg

 

Maľované a kreslené po 1.6.2012:

 

svatabarbora.JPG

 

svatakamila.JPG

 

svatakamilaaa.JPG

 

svatarozalia.JPG

 

svatyondrej.JPG

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?