Joga odborne aj zo skúsenosti

Autor: Eva Bartošová | 11.6.2012 o 23:40 | (upravené 11.6.2012 o 23:46) Karma článku: 5,20 | Prečítané:  193x

Jogu som študovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského ako telocvik. Jeden človek mi ju poradil a že nebudem musieť chodiť ďaleko plávať, hoci ja rada plávam, ale išlo o to, že ďaleko. A neľutujem! Joga je najlepšia vec, čo ma mohla stretnúť okrem čítania Biblie.

 

Joga odborne aj zo skúsenosti

Jogu som študovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského ako telocvik. Jeden človek mi ju poradil a že nebudem musieť chodiť ďaleko plávať, hoci ja rada plávam, ale išlo o to, že ďaleko. A neľutujem! Joga je najlepšia vec, čo ma mohla stretnúť okrem čítania Biblie.

Joga na práve bola o tichom zotrvávaní v jogínskej polohe a potom v ďalšej. O spoznávaní samého seba v tichu a v čase. Mali sme na seba čas, pomaly, pomaly, pomaly musel pracovať mozog a očistiť sa a ponoriť do očisty a ticha.

Joga a uzdravovanie

Ja ako biblická kresťanka čítajúca Bibliu každý deň roky som sa pýtala aj na uzdravovanie a dostala som odpovede. Ktoré som mala potvrdené aj medicínsky, že sa používajú v medicíne a po naštudovaní viac ako siedmych kníh jogy som pochopila, že uzdravovanie je aj v medicíne používané a potvrdené a vlastne opisované. Napr. čo sa týka fyzickej stránky jogy, ide o prekrvenie, cvičenie, prekrvenie orgánu, zahriatie a tak. A to pomalé, čiže neuškodí, nie je to prudké, používané pre športovcov, i chorých. Ďalšie odpovede boli o dýchaní a prečistení pľúc, špeciálne to veci. Okrem siedmych kníh som čítala aj rôzne internetové stránky. Hoci mám dar uzdravovať, aj toto je alternatíva ako mnohé iné.

Čo so mnou joga urobila hneď po štúdiu

Joga na mňa zapôsobila tak, že som sa začala denne modlievať a začalo ma to baviť. Začala som pomaly vnútri pracovať. Moje vnútro pracovalo a to znamenalo modlenie. Modlievať som sa začala viac a viac a hodiny ako moslimovia aj inak. Modlitbou a Bibliou som sa vymanila z rôzneho aj chápania vecí a aj z rôzneho ponáhľania sa a dostala do presného chápania čo žijem a ako a prečo. Pochopila som Gal 5:19-21 a že Ježiš je Pánom života znamená sa ho pýtať otázky a to som si na Božiu vôľu otvorila Gal 5:19-21 na konkrétnu moju otázku a podľa českej konkordancie v Roháčkovom preklade. A som sa znovuzrodila. A roky človek môže počúvať hocičo biblické, nie je znovuzrodený vôbec. A tak som začala mať stále zázraky a duchovné prežívať s Bohom vzťah, ktorý bol permanentný. A ja som sa snažila stále na neho myslieť a toto nestratiť a postupne mi dal také dary, že už sa snažiť nemusím, že mám dostatok Sv. Ducha na to, aby som ho cítila, videla, počula a hovorila s Ním a vedela, že som v Božej prítomnosti. Roky som čítala denne Bibliu a veľmi veľa a ja som nepochopila všetko, hoci som žila podľa nej, ale nebolo to uistené chápaním Slova Božieho úplne a až tu som pochopila o čo ide Bohu v celej Biblii a všade o čo mu ide. To je jedna stránka veci.

Neskôr som podostávala veľmi veľa reálnych duchovných darov, biblických, všetky dary a začala sa mi zjavovať Panna Mária a Ježiš a roky sa mi zjavovala a mala som dostatok času na čítanie Písiem, apokrýf a Biblie a na chodenie na kalvárie a do kostolov. A začala som chápať na čo je dobré umenie, čo je to meditácia. Meditácia nad religióznym niečím a pri tých zjaveniach som pochopila výnamy rôznych katolíckych vecí nepovrchne a na čo je to dobré pre svätca. Mala som čas pri čítaní, pri modlitbe a pri daroch ešte sledovať aj katolícke výtvarné umenie ako meditačný predmet. Toto sa nedá len vysvetliť, ten meditačný predmet, na ktorý má človek čas a ktorý má v sebe a okolo seba Sv. Ducha, zázraky, aj sa mi zjavovali pri nich na svätých miestach zjavenia.

Chápanie jogy

Joga je každá poloha, ktorú robíme spontánne, je to život sám. Naše telo si vytvorí automaticky rôzne polohy, ktoré sú známe a to znamená, že každý z nás je jogín. Keď som chodila to Trnavy na Obchodnú akadémiu, hodiny som čakávala na autobus a vyberala som si najdlhšiu cestu, ktorá bola najkrajšia. Toto bola tiež joga. Ja som vydržala hodiny sedieť a čakať na autobus. Joga bola aj to, keď som ako dieťa mala rada slnko alebo kvety a pozorovala ich. Joga je aj výtvarné umenie či iná činnosť. Joga je len názov pre spôsob života, ale naozajstná joga, taká hlboká joga poriadna je prejsť cez učenie guru ako ja a spomaliť si myslenie a schopnosť oddychovať a pomalšie a lepšie rozmýšľať, naučiť sa pomalosti a rozvážnosti a zároveň schopnostiam rozmýšľať, vynaliezať, byť inšpirovaný Bohom. Joga je fyzická a psychická a duchovná schopnosť a otvorenie týchto schopností a správne naladenie mysle na správne rozmýšľanie a rýchlosť a kvalitu rozmýšľania, tým aj života a každej činnosti.

Joga mi dala múdrosť, rozvahu, presnosť, silu. V oddychu načerpám silu. Keď oddychujem, je to joga, keď pracujem je to joga, je to spôsob života ako nás učil učitel na práve. Joga je radosť zo života, z práce, z oddychu. Je to byť úspešný aj byť v pokoji meditujúci. Aj práca aj oddych, je to miera, správna miera, rozvaha, myslenie a kvalita v mysli. To mi dala joga a je to môj spôsob života.

Joga ako taká je nezávisle od náboženstva a aplikovať sa do nej dajú všetky náboženstvá aj texty aj umenie. Ja som do svojho života aplikovala rôzne náboženstvá, ktoré zapadajú jedno do druhého, dopĺňajú sa a jedno bez druhého by robilo chybu v chápaní sveta a nábožestva. Ježiš je pre mňa aj Jahve, aj Alláh, aj Krišna. Obdivujem a meditujem nad životom, nad prácou, tvorbou, prírodou, zvieratami, hoci i varením alebo štúdiom hocičoho od umenia až po rôzne vedy, či hocičo z bežného života. Joga a modlitba mi zlepšila pamäť a schopnosti zvládnuť veľa jazykov na poriadnej úrovni, tlmočníckej, veľa vied a veľa oblastí umenia. Zlepšila sa mi kapacita mozgu a schopnosť niečo naštudovať.

Najviac čo joga človeku dá je pokoj mysle a vyváženosť. Jogín nie je agresívny a vie sa ovládať i v problémoch a vie byť kľudný. Vie ovládať svoju myseľ a viac zvládnuť. Bežne je joga o pozitívnom myslení, o zdraví, je to spôsob zdravého života a všetko čo k tomu patrí, od jedla cez hocijakú činnosť. Je to o pokoji, zraví, kráse, dobre, múdrosti, rozvahe, schopnostiach, vyváženosti. Bežne kto ospevuje jogu a sa jej venuje je pokojný človek a rozvážny. A Ježiš je kniežaťom pokoja a Panna Mária je kráľovnou pokoja. Hneď v prvom žalme nájdeme verše o rozjímani nad zákonom a to dňom i nocou, i o blaženosti a zdare: Blažený človek, čo nekráča podľa rady bezbožných a nechodí cestou hriešnikov, ani nevysedáva v kruhu rúhačov, ale v zákone Pánovom má záľubu a o jeho zákone rozjíma dňom i nocou. Je ako strom zasadený pri vode, čo prináša ovocie v pravý čas, a jeho lístie nikdy nevädne; darí sa mu všetko, čo podniká.“ Jogu som po rôznych útokoch v letákoch, na stránkach a podobne overila tým, že mám všetky dary, nula démonov a teda viem určiť za čo je démon a za čo je Sv. Duch, vidieť to a naprorokovať a zistiť. Joga je spôsob života svätca, proroka i obyčajného človeka aj hviezdy. Joga je pre každého a každému vie pomôcť a dať svetlo a lásku do života, vzťah s Bohom a pomôcť zvládnuť život, svoju psychiku, svoju prácu i oddych. Tým pádom je joga najlepším základom pre fyzické zdravie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?