Čínska maľba, rozkvitnuté vetvičky, vtáčiky...

Autor: Eva Bartošová | 15.5.2012 o 20:53 | (upravené 15.5.2012 o 21:04) Karma článku: 2,33 | Prečítané:  377x

Čínska maľba, rozkvitnuté vetvičky, vtáčiky, typická architektúra, kvety, vejáre, notesy, závesné slamené dekorácie, to všetko sa nám vybaví, keď sa povie čínska maľba. Čínska maľba má široké uplatnenie a použitie aj u nás, aplikovaná v detskej knihe aj so slovenským motívom, na rôznych predmetoch a podobne.

Čínska maľba, rozkvitnuté vetvičky, vtáčiky...


Čínska maľba, rozkvitnuté vetvičky, vtáčiky, typická architektúra, kvety, vejáre, notesy, závesné slamené dekorácie, to všetko sa nám vybaví, keď sa povie čínska maľba. Čínska maľba má široké uplatnenie a použitie aj u nás, aplikovaná v detskej knihe aj so slovenským motívom, na rôznych predmetoch a podobne.

Čínska maľba a čínske systémy a prostriedky maľby sa používajú nielen v Číne, ale sú nimi ilustrované aj knihy a robené typické slovenské ľudové motívy. Je to maľba špeciálnym alebo vlastne guľatým štetcom a jeho zvláštne kladenie je zároveň hra. Toto kladenie štetca sa robí rôznym štýlom, systémom.

Čínskou maľbou sa dá namaľovať všetko a je prínosom pre maľbu poznať čínsku maľbu, štýl, vedieť rôzne štýly a ich používať a rozpoznať na to, čo chceme maľbou docieliť. Na čínsku maľbu sa používajú vodové farby, tempery alebo napríklad tuš, či tuš riedený vodou. Čínska maľba je spestrením maliarovho života a akousi Číňanom vlastnou meditáciou. Aj námety samé sú meditačné a uvoľňujúce a takto ľahko pôsobí aj dielo.

Čínska maľba a systém a ľahkosť akou pôsobí sa mi stala veľkým prínosom aj v klasickej a majstrovskej maľbe.

Priložené video sa skladá z klasických motívov čínskej maľby, ktoré však každý umelec stvárni svojím rukopisom. Prvé obrázky z klasickej maľby sú rozkvitnuté vetvičky čerešní, vtáčiky typické pre čínsku maľbu alebo bonsaje. Aj keď ide o čínsky štýl, motív a spôsob maľby, som si vybrala pre ďalšie obrazy štýl realizmus, pre ktorý som však vybrala čínsky, resp. budhizmu vlastný motív, lekno a lotosový kvet, čínsky spôsob maľby a štetec, ale realizmus.

Zistila som, že lekno a lotosový kvet nie je to isté a že niekedy ma ľudovo v názve to isté len v niektorých druhoch. Lotosový kvet je vo viacerých náboženstvách posvätný kvet a symbol v egyptskej mytológii a posvätný hinduizme i budhizme. Niektoré druhy sa rôzne požívajú. Lotosový kvet sa pripravoval s rôznymi príchuťami, s octom, čili alebo cesnakom alebo ako polievka alebo rôzne na sladký spôsob ako dezert. Do vína ich používali mnísi alebo sa používal ako kadidlo na budhistické ceremónie alebo na egyptské ceremoniálne účely. Lotosový kvet je uvoľňujúci myseľ, pretože človek zabudne na všetko zlo a teší sa z neho. Lotosový kvet má v Ázii význam ako u nás ruža, či ľalia, sú symbolom a sú pri svätých ako symbol či prostriedok vyjadrenia napr. Sv. Terézie, či ružencovej ruže alebo ľalie pri svätcoch ako symbol čistoty a nepoškvrnenosti. Lotosový kvet bol posvätný pre Egypťanov a je posvätný pre budhistov a hinduistov. Pre Európanov je kvet, ruža či ľalia menej symbolom svätej rastliny, kvetu ako pre budhistov. Lotosový kvet má veľký význam v budhistickom náboženstve a v čínskej medicíne, uzdravuje rôzne druhy chorôb a neduhov, časť z jeho uzdravovania mi pripomína kamilky alebo fialku trojfarebnú, časť ešte silnejšie rastlinky, napr. púpavu a iné naše bylinky. Lotosový kvet sa pridáva aj do čaju.

Lekno je u nás zákonom chránené. Lekno mi pripomína moje detstvo a mydlá s obrázkom lekna. Ešte dnes mi pripomínajú ich vôňu a moju mamu ako mi ich ukazovala, že sú krásne. Lekno som veľmi ako dieťa obdivovala a mala rada.

Ďalšie maľby vo videu sú maľované čínskou technikou, ale približujú sa európskemu realizmu a motív je kresťanský, Márie, svätci, čím ukazujem na to, ako sa dá používať tento ľahký a dobre vyzerajúci spôsob pre klasickú maľbu tak, aby to ani nebolo vidieť. Zostala čínska farebnosť, štýl, ale nežným spôsobom, ktorý v niektorých dielach a aj dielach, ktoré nie sú na tomto videu ani nie je vidieť ako nie je vidieť ani triky, ktoré pôsobia umelo a na nich vie prísť človek sám, ale ich potom nepreháňa, aby nepokazil kompaktnosť a harmóniu diela v jeho vážnosti a majstrovstve.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?