Modrý kostolík, kostolík ako z rozprávky

Autor: Eva Bartošová | 22.4.2012 o 0:05 | (upravené 22.4.2012 o 0:16) Karma článku: 5,15 | Prečítané:  892x

Modrý kostolík, kostol Sv. Alžbety, z ktorého odporúčam ísť do kostola Sv. Alžbety Alžbetínok, ktorý je neďaleko, je krásny secesný kostolík, ktorý poteší a zároveň človeku veľa povie. Človek si tu oddýchne v chlade a v modrej nádhere.

Modrý kostolík, kostolík ako z rozprávky

 

Modrý kostolík, kostol Sv. Alžbety, z ktorého odporúčam ísť do kostola Sv. Alžbety Alžbetínok, ktorý je neďaleko, je krásny secesný kostolík, ktorý poteší a zároveň človeku veľa povie. Človek si tu oddýchne v chlade a v modrej nádhere.

Ja sa tu cítim ako doma a neviem či ma sem vodili ako dieťa, lebo mne šenkvický kostol sa zdal, že je modrý, tak neviem, možno ma viedli aj sem a prababka mi o ňom hovorila keď som bola malá a ja som s ňou i inokedy s babkou bola v Bratislave, tak možno som aj sem s nimi zašla. Pamätám si z kostola Zdravas, ale to myslím zo šenkvického a možno aj z tohto, pamätám si okno a modré steny alebo modrú farbu, ktorú si neviem vysvetliť. Pamätám si z detstva aj šenkvickú kaplnku a možno nádobu na svätenú vodu z Modrého kostolíka, neviem.

V Modrom kostolíku bola krstená moja babka z maminej strany. Do Modrého kostolíka a na Modrý kostolík som sa chodievala pozrieť keď som bola v Bratislave. Aj pri iných vybavovaniach v Bratislave som ho navštevovala. Navštívila som ho aj pred pohrebom mojej babky s kvetom, ktorý som pre ňu niesla a kúpila v kvetinárstve čo je neďaleko, dva roky dozadu asi o takomto čase ako je dnes. Krásny kostolík neďaleko Právnickej fakulty a dobrej pizze.

Tento kostolík mi pripomína moju babku, Sv. Teréziu, kde boli jedni z prvých zjavení Sv. Terézie i moje štúdium v Bratislave. Pre mňa je modrý kostolík pripomínajúci ešte veľmi veľa vecí. Jeho atmosféra je očarujúca a nedá sa vypovedať, veď pozrite video a uvidíte, že jeho krása sa nedá opísať slovami. Na videu sú zjavenia Panny Márie a Sv. Terézie v tomto kostolíku a boli aj viaceré. Každý kostol má i svoju typickú vôňu a keď do neho neprídete nejakú dobu a potom prídete zasa, si ju pamätáte, možno po čase spoznáte rôzne kostoly podľa vône. Chladný kostolík, v chladných farbách, pripomínajúci každému, kto do neho chodí určite veľmi veľa, veľa modlitieb, veľa spomienok, veľa iného podobného umenia a navodzuje atmosféru kráľovskej rozprávky ako je aj Sv. Alžbeta z kráľovského rodu Arpádovcov, toho istého čo ja viac krát okrem mnohých iných, tak pekne vybrali taký štýl, mne vlastný ako aj iné také štýly. Choďte pozrieť dovnútra na omšu, prídete do rozprávky, načerpáte sily a oddýchnete si.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?