Obrazy, ktoré hovoria

Autor: Eva Bartošová | 11.6.2011 o 14:03 | (upravené 17.4.2012 o 22:48) Karma článku: 2,46 | Prečítané:  728x

Obrazy svätých a Panny Márie, figurálna tvorba maliarky Evy Bartošovej pre šírenie lásky, pokoja a dobra a osvety, múdrosti i svätosti, dobrých mravov a krásy.

Obrazy, ktoré hovoria

Obrazy svätých a Panny Márie

Vyberám z obrazov svätých a Panny Márie pre potešenie, osvetu, pokoj a dobro, múdrosť i svätosť. Sú to obrazy, ktoré človeku povedia veľa zakaždým, keď k nim príde. Pri maľovaní týchto obrazov človek nesmie myslieť na nič zlého a ako je Mária a Boh dobrý, tak aj tieto obrazy majú v sebe dobro a prehovárajú k človeku rôznou múdrosťou, ktorú nechávam na samom Svätom Duchu, ktorý z nich pôsobí. Ovocím Ducha je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, dobrota, dobrotivosť, vernosť, krotkosť a zdržanlivosť. Tieto majú prehovárať z týchto obrazov ako aj patronáty svätých.

Sedembolestná Panna Mária je patrónka Slovenska, spätá so Šaštínom, Slovenskom i mnohými inými miestami. Panna Mária je úzko spätá s Kristom a tým aj so Slovenskom a jeho Ústavou. Tradície Slovenska hlboko do minulosti a symboly Slovenska sú späté s kresťanstvom, so Sv. Cyrilom a Metodom, Kristom a Máriou. Od 13. storočia sa stavali na Slovensku chrámy späté s Pannou Máriou a ešte aj skôr tu boli chrámy, ktoré jej mohli byť zasvätené a dali by sa nájsť súvislosti ako mohli s ňou súvisieť. Na Slovensku vznikali pútnické miesta, z najznámejších Marianka. Každý národ má svoje sväté miesta navštívení Panny Márie, napr. Lurdy vo Francúzsku, Fatima v Portugalsku, Knock v Írsku, Guadalupe v Mexiku. Tieto Márie sú spojené s umením, symbolmi a maľujú sa aj rôzne iné pre potešenie a podľa vôle Božej. Verím, že tieto obrazy potešia každého milovníka Panny Márie ako aj svätých.

Ďalším zo svätých je Sv. Klára a Sv. František, ďalej Sv. Barbora, Sv. Terézia z Lisieux a Božské Srdce Ježišovo i Srdce Máriino. Sv. Barbora je patrónkou baníkov, baníkov, delostrelcov, architektov, staviteľov, tesárov, hasičov, kamenárov, ochrankyňa dievčat, pomocníčka proti horúčke, moru, ohňu. Sv. Klára je patrónkou televízie. Sv. František je patrónom zvierat a obchodníkov. Sv. Terézia je patrónkou misií a patrónkou Francúzska.

Z Márií sa na obrazoch vyskytuje Guadalupská Panna Mária, Panna Mária z Aparecida i Slovensku vlastnejšie a domáckejšie a pritom nové, inšpirované Svätým Duchom a Pánom. Pritom sa šíria všetky jej druhy a majú svoju popularitu a obľúbenosť i u slovenského diváka.

Tieto obrazy vždy prehovoria a prehovoria dobrom, pokojom a dobrými mravmi. V tomto je krása a poslanie kultúry, aby zušľachťovali človeka, jeho srdce i dušu. Umenie pôsobí na všetky oblasti nášho života a na naše zdravie i prácu. Veď bez oddychu a krásneho životného prostredia, dekorácií a inej krásy, by človek nebol zdravý a šťastný. Nepokračoval by vývoj mravov, sily človeka a jeho práce progresívne. Tieto obrazy vždy prehovoria k človeku, urobia ho lepším a vdýchnu mu kúsok dobra,  pokoja a viery, že sa môže oprieť o kultúrne zlato a istotu, že je v dobre a určitom potrebnom prepychu. Aj keby boli ľudia v nejakej biede, ich srdce práve vtedy potrebuje tento prepych, ktorý je dobrom, blahom a požehnaním. Krásou, ktorá je zadarmo a dá sa z nej načerpať to, ako je človeku všade dobre a obľúbiť si Slovensko. Sú to obrazy, ktoré nasýtia našu dušu i telo svojou silou, presiaknuté pokojom a láskou. Obrazy z ktorých čerpá človek istotu, že sa o neho stará Boh a že ľudia sú aj dobrí. Sú to obrazy, z ktorých človek cucá mliečko múdrosti ako dieťatko a jeho život nejde do záhuby a temna. Dajú človeku svetlo, potrebné na život a ostražitosť pred nebezpečenstvom. Darujú mu vieru a nádej, že všetko bude dobre a že dostane potrebnú silu prežiť život na úrovni a krásny.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?